Da se za primetit da se u zadnje dve godine vodi svojevrstan rat za klijnte između banaka u srbiji. Jedan od glavnih razloga za to je što se kod banaka javio višak sredstava koja nemaju gde da plasiraju. Razlog za to je nelikvidnost srpske privrede kao i jako mali privredni rast. Kao posledicu viška sredstava u bankama imamo takođe i smanjene kamate na štednju građana.
S obzirom da na srpskom tržištu postoji veliki broj banaka logično je da postoji trka za što većim udelom na tržištu. Ono što bi se moglo očekivati jeste da će ponuda usluga biti raznovrsna, što se tokom vremena i desilo. Sada su vam na raspolaganju mnoge bankarske usluge od dozvoljenih minusa, raznih vrsta kartica, kredita itd. Banke se može se slobodno reći služe agresivnim kampanjama kako bi privukle sto veći broj klijenata. U takvoj trci, sa toliko učesnika logično je očekivati i da sa banke takmiče i u cenovnom rangu svojih usluga. Međutim izgleda da se ta utakmica ne odigrava na tržištu. Istražujući tržište bankarskih usluga u srbiji možete videti da su cene bankarskih usluga kod svih banka indetične. Kamate su i dalje najviše na dozvoljeno prekoračenje na računu i idu i do 33% što je složićete se veoma visoko.Primera radi kamata na dozvoljeni minus u Luksemburgu iznosi 0,5%, Francuskoj 4-6%. Ono našta korisnici ovakvih pozajmica treba da znaju je da se kamate na ovaj vid pozajmice obračunavaju na dnevnoj osnovi, tako da morate da budete veoma oprezni kod ovog vida zaduživanja. Što se tiče drugih vidova kratkoročnih i dugoročnih pozajmica situacija se neznatno promenila. Kamate su neznatno niže u odnosu na predhodne godine i krediti su i dalje veoma skupi. Primera radi ukoliko se zadužite za iznos od 300 000 dianra na period od 5 godina banci ćete morati da vratite oko 540 000 dinara.
Što se tiče stambenih kredita neke banke su ukinule neke namete kao sto su obrada kreditnog zahteva, gde je moguće uštedeti i do par stotina eura. Banke od klijenata zahtevaju životno osiguranje, osiguranje nekretnine, što donosi dodatne troškove.
Situacija na tržištu nije sjajna. Građni Srbije plaćaju najskuplje kredite u okruženju. Banke se pravdaju da je rizik po njih velik i da su kamate velike shodno riziku. Ukoliko baš ne morate da se zadužujete naša preporuka je da sačekate još neko vreme dok se tržište ne normalizuje.