Srbija mora da zaštiti svoj agrar

Prošlog meseca predstavnici evropske unije pozvali su vladu Srbije da bez odlaganja povuče zaštitne mere za uvoz mlečnih proizvoda iz EU. Šef sektora za evropske integracije gelegacije eu u Srbiji Frejk Janmat ocenio je da su te mere neopravdane. On je takođe podestio da je to kršenje sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju.

Zašto je važno za Srbiju i njenu ekonomiju da mere o zabrani uvoza mleka i mlečnih proizvoda produži možete pročitati u nastavku...








Srpska ekonomija se već duži niz godina suočava sa ozbiljnim problemima. Tranzicija nije sprovedena u potpunosti već 15 godina, proizvodnja je znatno manja nego pre 25 godina kao i Srpski izvoz. Ovako loša situacija nije zaobišla ni srpski agrar koji je ozbiljno ugrožen neravnopravnom konkurencijom iz evropske unije. Srpski agrar dosta zaostaje za zapadno evropskim zemljama poput Francuske, Holandije, Nemačke koja je u evropi posle Francuske najveći igrač. Kao posledicu krhke Srpske privrede imamo da i najmanje turbulencije na tržištima našu ekonomiju znatno potresaju /naravno to nikada nećete čuti od političara/. 
Srbija svojim stočnim fondom moze da zadovolji svoje potrebe za mlekom i mlečnim proizvodima kao i da deo proizvodnje izveze na druga tržišta.
Situacija među prerađivačima je dosta bolja nego pre 15-20 godina, tako da sada postoje niz mlekara koje se bave preradom mleka koristeći najnoviju tehnologiju i radeći po najvišim standardima. Samim tim i situacija na tržistu je bolja jer se prerađivači međusobno takmiče cenama i kvalitetom, tako da kupac u Srbiji može po adekvatnoj ceni da kupi mlečne proizvode visokog kvaliteta. Stoga proizilazi činjenica da Srbija nema potrebu da uvozi mleko i mlečne proizvode iz evropske unije.
U martu Srpska vlada je donela odluku da zabrani uvoz mleka i mlečnih proizvoda kako mi zaštitila svoju privredu. Ova odluka se lako pokazala kao dobrom. Da nije doneta naše tržište bi bilo preplavljeno proizvodima iz evropske unije koji bi se prodavali po dampiškim cenama na našem tržištu.Srpska mlečna prerađivačka industrija kao i proizvođači mleka bi bili ugroženi od konkurencije iz evropske unije jer evrposke zemlje svojim proizvođačima daju pet do deset puta veće subvencije nego što radi naša država. Na duži rok to bi imalo veoma ozbiljne posledice po našu privredu. Većina prerađivača mleka ne bi preživela ni godinu dana. Naši proizvođači ne bi imali kome da prodaju mleko i upali bi u ozbiljne finansijske probleme što bi za posledicu imalo ozbiljno smanjivanje stočnog fonda u Srbiji. Kad smo kod stočnog fonda on je u srbiji u blagom porastu ali to je proces koji traje godinama i potrebno je mnogo finansijskuh sredstava kako bi se on poravio. Ukoliko bi bilo dozvoljen uvoz mleka iz zemalja evropske unije stočni fond u našoj zemlji bi za sigurno bio uništen. Na kraju bi naša zemlja bila prinuđena da uvozi mleko ali tada ono ne bi bilo tako jeftino. 
Mnogi se pitaju otkud odjednom pritisak iz eu da se dozvoli uvoz mlečnih proizvoda iako je ova odluka Srpske vlade na snazi od marta meseca. Sankcije koje je evropska unija uvela Ruskoj federaciji stvaraju viškove mlečnih proizvoda u evropskoj uniji tako da je eu počela da traži nova tržišta za svoje proizvode. Srpska platežna moć nije među boljim u evropi ali tržište od preko 7 miliona potencijalnih korisnika nije malo. Stoga eu nastoji da izvrsi pritisak na Srbiju da omogući uvoz mleka kao bi eu osigurala svoju privredu.
Iz gore navedenog vidi se kakve katastrofalne posledice po našu zemlju imala odluka o skidanju zabrane za uvoz mleka iz eu, stoga naša vlada treba barem da još godinu dana produži odluku o zabrani uvoza mleka i mlečnih proizvoda iz eu kako bi zaštitila svoju ekonomiju i radna mesta.

1 коментар:

  1. Анониман12/14/2015

    Kako dobar tekst. U potpunosti se slazem sa autorom. Samo da je vlada pametna i da se mane te evrope za nase dobro.

    ОдговориИзбриши