Da li je sada pravo vreme za kredit?

Da se za primetit da se u zadnje dve godine vodi svojevrstan rat za klijnte između banaka u srbiji. Jedan od glavnih razloga za to je što se kod banaka javio višak sredstava koja nemaju gde da plasiraju. Razlog za to je nelikvidnost srpske privrede kao i jako mali privredni rast. Kao posledicu viška sredstava u bankama imamo takođe i smanjene kamate na štednju građana.
S obzirom da na srpskom tržištu postoji veliki broj banaka logično je da postoji trka za što većim udelom na  tržištu. Ono što bi se moglo očekivati jeste da će ponuda usluga biti raznovrsna, što se tokom vremena i desilo. Sada su vam na raspolaganju mnoge bankarske usluge od dozvoljenih minusa, raznih vrsta kartica, kredita itd. Banke se može se slobodno reći služe agresivnim kampanjama kako bi privukle sto veći broj klijenata. U takvoj trci, sa toliko učesnika logično je očekivati i da sa banke takmiče i u cenovnom rangu svojih usluga. Međutim izgleda da se ta utakmica ne odigrava na tržištu. Istražujući tržište bankarskih usluga u srbiji možete videti da su cene bankarskih usluga kod svih banka indetične. Kamate su i dalje najviše na dozvoljeno prekoračenje na računu i idu i do 33% što je složićete se veoma visoko.Primera radi kamata na dozvoljeni minus u Luksemburgu iznosi 0,5%, Francuskoj 4-6%. Ono našta korisnici ovakvih pozajmica treba da znaju je da se kamate na ovaj vid pozajmice obračunavaju na dnevnoj osnovi, tako da morate da budete veoma oprezni kod ovog vida zaduživanja. Što se tiče drugih vidova kratkoročnih i dugoročnih pozajmica situacija se neznatno promenila. Kamate su neznatno niže u odnosu na predhodne godine i krediti su i dalje veoma skupi. Primera radi ukoliko se zadužite za iznos od 300 000 dianra na period od 5 godina banci ćete morati da vratite oko 540 000 dinara.




Što se tiče stambenih kredita neke banke su ukinule neke namete kao sto su obrada kreditnog zahteva, gde je moguće uštedeti i do par stotina eura. Banke od klijenata zahtevaju životno osiguranje, osiguranje nekretnine, što donosi dodatne troškove.

Situacija na tržištu nije sjajna. Građni Srbije plaćaju najskuplje kredite u okruženju. Banke se pravdaju da je rizik po njih velik i da su kamate velike shodno riziku. Ukoliko baš ne morate da se zadužujete naša preporuka je da sačekate još neko vreme dok se tržište ne normalizuje.

Poboljšajte svoj cv

Pisanje cv-a može da bude malo teško zbog količine informacija koje treba da stanu na jednu stranu (opšte je poznato da cv na jednoj strani ostavlja najbolji efekat). Ovaj dokument sumira celo vaše radno iskustvo, obrazovanje i šta očekujete dalje od karijere. Sa cv-om morate da se trudite davite šta osto bolji prvi utisak, jer vaš prvi susret sa poslodavcem je upravo preko cv-a. Njegov sadržaj je veoma važan kadrovskim službama koje se trude da nađu sto bolje radnike. Evo nekoliko detalja koji će vam pomoći da napišete dobar cv.



Pauze između poslova.

U slučaju da u vašem cv postoje pauze između poslova to hr menadžerima znači lične probleme ili ne usesređenost na karijeru. Nekoliko meseci nije velik problem. Sa ovakvom ekonomijom čak ni pola godine ne predstavlja problem ali ako osoba nije radila godinama onda bolje da ima dobar razlog za to. Ukoliko imate pauze između poslova trudite se da u što kraćim crtama date objašnjenje za to.

Propratno pismo

Propratno pismo je veoma važan deo biografije i iz njega se može mnogo naučiti o podnosiocu biografije. Kadrovske službe traže kandidate koji navode konkretne ciljeve i planove kako oni mogu da pomognu kompaniji. Nikako nemojte da pišete kako vam je očajnički potreban posao i kako bi vam ovaj posao pomogao u budućoj karijeri. Ne pitajte šta kompanija za koju želite da radite može da uradi za vas, već pišite šta vi možete da uradite za nju.

Iskustvo iznad diploma

Nemojte da me shvatite pogrešno, diplome su veoma zvažne. One prikazuju nečiju privrženost obrazovanju koju nebi trebalo omaložavati. Ali ponekad iskustvo može biti dosta vrednije za kompanije od diplome koja može da visi na zidu. Kompanije u principu traže oboje, ali kada moraju da biraju između jednog ili drugog kompanije se opredeljuju za kandidate koji imaju iskustvo. Razlog tome je što se industrija, opis posla i način rada menjaju brže nego ikad i kompanije traže kandidate koji mogu brzo da se prilagode.

Kako napisati ispravan oglas za posao

Čitajući oglase za posao vrlo često ste mogli da naiđete na krajnje nepotpune oglase tipa "potreban radnik" i slično. Oglase u kojima se vrlo malo govori o poslu kao i kvalifikacijama koji budući zaposleni treba da ima da bi obavljao posao. Stvar počinje poslednjih godina da se neznatno popravlja ali nedovoljno dobro i sporo. Većina kompanija ne posvećuje dovoljno pažnje ovom delu poslovanja, neshvatajući kako loše napisan oglas može da odbije dobre kandidate kao i kako to loše utiče na imidž kompanije.

Pa kako jedan oglas treba da izgleda?




Za početak kompanija treba da predstavi sebe u par rečenica. Da opiše svoju delatnost, viziju kao i kako ona doprinosi boljitku zajednice. Zatim je potrebno navesti opis radnog mesta i što detaljnije opisati dužnosti i šta se očekuje od kandidata. Ovo je jako bitno jer će na ovaj način sami kandidati shodno svojim interesovanjima i sposobnostima odlučiti da li će konkurisati na oglas. Na primer: "od budućeg zaposlenog se očekuje da pokaže organizovanost, da ima dobru moć rasuđivanja kao i da je spreman da se nosi sa svakodnevnim pritiscima". Priočitajuci takao oglas kandidati će reći sebi "ej nisam ti ja za toliku odgovornost i ne podnosim baš najbolje pritisak" i odustaće, dok će drugi reći sebi kako može da se nosi sa pomenutim odgovornostima i prijaviće se na konkurs. Kompaniji će ovo koristi jer će imati kraći spisak kandidata koji su voljni i spremni da se nose sa spomenutim odgovornostima.

Zatim je potrebno navesti koje kvalifikacije zaposleni treba da ima. Tu treba navesti kakvo obrazovanje ili adekvatno radno iskustvo novozaposleni treba da poseduje. Ukoliko se radi o nekoj početnoj pozici kompanija treba da navede da je voljna da primi kandidate bez radnog iskusta. Ovakav pristup će privući kandidate koji nemaju radnog iskustva a spremni su da ga steknu baš u vašoj kompaniji. Ukoliko je pak potrebno radno iskustvo u oglasu treba da stoji kakvo i koliko godina radnog iskustva. Na kraju kompanije treba shodno potrebama radne pozicije da procene kakve kvalifikacije budući zaposleni treba da ima. 

I na kraju oglasa kompanija treba da navede sta nudi svojim budućim zaposlenima. Ovo je jako bitno jer takvi oglasi izgledaju privlačnije. Potencionalni kandidati tako mogu da znaju na šta mogu da računaju od budućeg poslodavca. Ovde treba navesti pogodnosti koje će oni kao budući zaposleni u toj kompaniji imaju. To mogu biti fiksno ili fleksibilno radno vreme, slobodni vikendi i državni praznici, dodatna privatna osiguranja, bonusi, službeni automobili itd. Bilo bi dobro u oglasu navesti i na kiliku zaradu budući radnici mogu da računaju. Kod nas se ta tema vešto izbegavai  u oglasima , samo u izuzetno malo broju oglasa poslodavci navode na koliku platu mogu da računaju njihovi novozaposleni. Ukoliko ste ikada pokušali da nađete posao u inostranstvu videćete da je u skoro svakom oglasu navedeno na koliku platu možete da računate. Naše kompanije još uvek nemaju tu praksu, tako da ćete prilikom intervjua za posao vrlo često dobiti pitanje koliku platu očekujete. Ovo je skroz pogrešna praksa jer ukoliko je u oglasu navedeno na koliku platu možete da računate, kandidati od samog starta znaju zašta se bore. Istraživanja su dokazala da oglasi u kojim je navedena zarada privlače mnogo više kandidata. Stoga je ova praksa u razvijenim zemljama odavno zastupljena. 

Ovih par saveta za dobar oglas će vam pomoći kako da privučete što veći broj pravih kandidata da se prijave na vaš oglas. Takođe će olakšati nedoumice kandidata prilikom prijavljivanja. Dobro napisan oglas je pola puta ka pravom radniku.

Kako do posla bez radnog iskustva

Svima nama je poznato kako se u današnje vreme veoma teško dolazi do bilo kakvog posla. Situacija u Srbiji sve teža, posebno ako želite da radite isključivo u struci a nemate radnog iskustva. Verovatno ste već bili na jednom ili više razgovora za posao gde su vam ljubazno objasnili da i pored vašeg obrazovanja nemate odgovarajuće radno iskustvo za poziciju koju konkurišete. Moram priznati da iz ličnog iskustva poslodavci u Srbiji i ne cene previše stečeno obrazovanje, već žele iskusnog radnika koji odmah može da počne da privređuje. Onda se nameće pitanje kako do prvog posla?






Imajući u vidu da obrazovanje u Srbiji nije baš najboljeg kvaliteta i da dosta zaostajemo u tom sektoru od razvijenih zemalja, u vladi je počela diskusija o reformi našeg obrazovnog sistema po principu nemačkog modela, gde bi se tokom školovanja radila i stručna praksa kako bi učenici kasnije lakše dolazili do posla a poslodavci do kvalitetnog radnog kadra.
Ideja je dobra za buduće naraštaje ali nama i daje ostaje pitanje kako do prvog posla samo samo sa  diplomom. Pa ako niste te sreće da vas neka kompanija primi na neku početnu poziciju bez radnog iskustva možete da pokušate neku od sledećih stvari.

Radna praksa

Imajući u vidu da ne mogu baš lako da dođu do adekvatnog radnog kadra mnoge kompanije nude radne prakse. Cilj tih radnih praksi je da se budući zaposleni bolje upoznaju sa samom kompanijom kao i da se bolje pripreme za radne izazove koji ih čekaju. Većina kompanija na svojim sajtovima nude stručne prakse. Najbolje po vas bi bilo da ih kontaktirate i da im pošaljete cv i propratno pismo gde ćete im objasniti zašto ste vi najbolji kandidat za njih. Možete u propratnom pismu da navedete neka vaše osobine kao sto su  želja za učenjem i usavršavanjem. Imajte u vidu i da su ove pozicije ograničene i rezervisane samo za one kandidate koji se najbolje prodaju. Ukoliko ne uspete da dobijete radnu praksu možete da probate sledeću opciju.

Prekvalifikacija

Ma koliko strašno zvučalo da sve što ste godinama učili ne može da vam pomogne da dođete do posla prekvalifikacija je odavno prisutna u svetu. Njen cilj je da se odgovori zahtevima tržišta. Ako ste završili neki od fakulteta čiji je kadara suficitan na tržištu možete da probate da prekvalifikacijom steknete znanja i veštine koje tržište u datom momentu traži. Nacionalna služba za zapošljavanje već dugi niz godina nudi ljudima bez posla mogućnost za besplatnu prekvalifikaciju. Takođe kod nas je sve prisutniji trend privatnih kompanija koje organizuju različite kurseve i obuke za određena zanimanja.

Volontiranje

Iako kod nas i nije toliko zastupljen ovaj vid dobrovoljnog služenja zajednici u razvijeim zemljama kandidati koji se bave društveno korisnim radom imaju daleko veće šanse da dobiju posao. Studija je pokazala da HR menadžeri na takve kandidate gledaju blagonaklono jer takvi kandidati u njihovim očima izgledaju kao neko ko je sklon da više kada se to od njega baš i ne očekuje. Volontiranjem takođe mogu da se steknu određene veštine koje mogu da vam pomognu prilikom potrage za poslom.


Situacija na tržištu rada nije bajna. Nezaposlenost je velika i samo najbolji i najuporniji uspevaju da nađu posao. Nemojte na prvu ruku da odbijate slabo plaćene ili poslove koji nisu u vašoj struci jer u očima budućih poslodavaca oni koji rade bilo šta i žele da se vrate u struku imaju daleko veće izglede da dobiju posao nego kandidati koji ne rade baš ništa. Uostalom to je utakmica gde najbolji pobeđuju.


Stiže "Facebook" za profesionalce

Narednih meseci biće pokrenut "Facebook at Work", verzija društvene mreže za profesionalce.

Nova verzija će biti gotovo identična postojećoj mreži, sa news feedom, lajkovima i chatom.




- Oko 95% "Facebook at Work" biće identično onome što već znamo - rekao je Reutersu Julien Codorniou, direktor globalne platforme partnerstava u "Facebook"-u.

Ipak, "Facebook at Work" imaće posebne profile koji će se razlikovati od već postojećih "Facebook" profila. Kompanija razvija i neke ekskluzivne proizvode, poput sigurnosnih alata, rekao je Codorniou.

Najveća je novost verovatno je činjenica da "Facebook" planira da naplaćuje ovu uslugu nekoliko dolara mesečno po korisniku za premium usluge poput analitike i korisničke podrške. Online tržište karijera kojim dominiraju "LinkedIn" i "Monster Worldwide" vredno je oko 6 mlrd USD godišnje, kažu podaci IDC-a.

Za sada više od 300 kompanija korisni test verziju "Facebooka za profesionalce".

Srbija mora da zaštiti svoj agrar

Prošlog meseca predstavnici evropske unije pozvali su vladu Srbije da bez odlaganja povuče zaštitne mere za uvoz mlečnih proizvoda iz EU. Šef sektora za evropske integracije gelegacije eu u Srbiji Frejk Janmat ocenio je da su te mere neopravdane. On je takođe podestio da je to kršenje sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju.

Zašto je važno za Srbiju i njenu ekonomiju da mere o zabrani uvoza mleka i mlečnih proizvoda produži možete pročitati u nastavku...








Srpska ekonomija se već duži niz godina suočava sa ozbiljnim problemima. Tranzicija nije sprovedena u potpunosti već 15 godina, proizvodnja je znatno manja nego pre 25 godina kao i Srpski izvoz. Ovako loša situacija nije zaobišla ni srpski agrar koji je ozbiljno ugrožen neravnopravnom konkurencijom iz evropske unije. Srpski agrar dosta zaostaje za zapadno evropskim zemljama poput Francuske, Holandije, Nemačke koja je u evropi posle Francuske najveći igrač. Kao posledicu krhke Srpske privrede imamo da i najmanje turbulencije na tržištima našu ekonomiju znatno potresaju /naravno to nikada nećete čuti od političara/. 
Srbija svojim stočnim fondom moze da zadovolji svoje potrebe za mlekom i mlečnim proizvodima kao i da deo proizvodnje izveze na druga tržišta.
Situacija među prerađivačima je dosta bolja nego pre 15-20 godina, tako da sada postoje niz mlekara koje se bave preradom mleka koristeći najnoviju tehnologiju i radeći po najvišim standardima. Samim tim i situacija na tržistu je bolja jer se prerađivači međusobno takmiče cenama i kvalitetom, tako da kupac u Srbiji može po adekvatnoj ceni da kupi mlečne proizvode visokog kvaliteta. Stoga proizilazi činjenica da Srbija nema potrebu da uvozi mleko i mlečne proizvode iz evropske unije.
U martu Srpska vlada je donela odluku da zabrani uvoz mleka i mlečnih proizvoda kako mi zaštitila svoju privredu. Ova odluka se lako pokazala kao dobrom. Da nije doneta naše tržište bi bilo preplavljeno proizvodima iz evropske unije koji bi se prodavali po dampiškim cenama na našem tržištu.Srpska mlečna prerađivačka industrija kao i proizvođači mleka bi bili ugroženi od konkurencije iz evropske unije jer evrposke zemlje svojim proizvođačima daju pet do deset puta veće subvencije nego što radi naša država. Na duži rok to bi imalo veoma ozbiljne posledice po našu privredu. Većina prerađivača mleka ne bi preživela ni godinu dana. Naši proizvođači ne bi imali kome da prodaju mleko i upali bi u ozbiljne finansijske probleme što bi za posledicu imalo ozbiljno smanjivanje stočnog fonda u Srbiji. Kad smo kod stočnog fonda on je u srbiji u blagom porastu ali to je proces koji traje godinama i potrebno je mnogo finansijskuh sredstava kako bi se on poravio. Ukoliko bi bilo dozvoljen uvoz mleka iz zemalja evropske unije stočni fond u našoj zemlji bi za sigurno bio uništen. Na kraju bi naša zemlja bila prinuđena da uvozi mleko ali tada ono ne bi bilo tako jeftino. 
Mnogi se pitaju otkud odjednom pritisak iz eu da se dozvoli uvoz mlečnih proizvoda iako je ova odluka Srpske vlade na snazi od marta meseca. Sankcije koje je evropska unija uvela Ruskoj federaciji stvaraju viškove mlečnih proizvoda u evropskoj uniji tako da je eu počela da traži nova tržišta za svoje proizvode. Srpska platežna moć nije među boljim u evropi ali tržište od preko 7 miliona potencijalnih korisnika nije malo. Stoga eu nastoji da izvrsi pritisak na Srbiju da omogući uvoz mleka kao bi eu osigurala svoju privredu.
Iz gore navedenog vidi se kakve katastrofalne posledice po našu zemlju imala odluka o skidanju zabrane za uvoz mleka iz eu, stoga naša vlada treba barem da još godinu dana produži odluku o zabrani uvoza mleka i mlečnih proizvoda iz eu kako bi zaštitila svoju ekonomiju i radna mesta.

Poslovni magazin - početak

Danas dana 13 decembra 2015 godine počeo je sa radom portal "Poslovni Magazin" :)